poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Zielone ogrodzenie alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą także za dekoracje. W większości wypadków takie ogrodzenie z Winylu z Dzierżoniowa sadzi się w słonecznych miejscach, gdzie w mgnieniu oka rosną i silnie się zagęszczają. Bez liku uroku maja tez takie rosnące ogrodzenia, które prowadza poprzez cieniste katy ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek bądź kwiatami stanowią przyciągające spojrzenie obrazki, a rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w ogrodzie, a także nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć także bujnie kwitną, tymczasem chcą także mnóstwo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z PCV z Słubic zdołają być niezmiernie cienkie, jednakże należny je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie zakłada się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z PCV stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz