środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy sztachetki z Winylu na plot i bramę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa skał na ogrodzenia plastikowe na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wtedy wielorakie kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nietypowych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety plastykowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także sztachety PCV na plot i bramę ze sztachet tworzy się z kamieni różnorodnego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kafli o nieregularnych zarysach, trzeba je adekwatnie dobierać tzn. tak, by postać każdego kolejnego integrował się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia z plastyku należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz